1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Tesla Model 3 yenileniyor! İşte ilk detaylar

Tesla Model 3 yenileniyor! İşte ilk detaylar
0

2017 yılında yollara çıkan ve elektrikli araç denildiğinde akla gelen modellerden birisi olan Tesla Model 3 için sevindirici bir haber geldi. Tesla’ya yakın olduğu dile getirilen ve Reuters’e konuşan dört kaynağa göre şirket, Highland kod adına sahip olan yeni bir Model 3 üzerinde çalışıyor.

Tesla Model 3’ün yenilenmesinin hem üretim maliyetlerini düşüreceği hem de artık beş yaşında olan elektrikli sedan aracın çekiciliğini artıracağı vurgulanıyor. Tesla yenilenmiş modelde daha az iç bileşene yer verirken, dış tasarımda hafif değişiklikler veya sektördeki adıyla makyaj yapacak.

Türkiye’de ilk: Türkçe Tesla kullandık

Yenilenen Tesla Model 3 önümüzdeki yıl üretime girecek

Aracın aktarma organlarında da değişiklikler yapılacağı belirtilirken, bunun daha hızlı veya daha evcil bir araç göreceğimiz anlamına gelip gelmediği henüz bilinmezliğini koruyor. Yenilenmiş Model 3’ün 2023 yılının üçüncü çeyreğinde Tesla’nın Şangay Gigafactory’sinde üretim hattına girmesi tahmin ediliyor.

 

Şangay’ın yanı sıra Kaliforniya’daki Fremont fabrikasınında üretimi gerçekleştireceği belirtiliyor olsa da, henüz belirlenen bir takvim yok. Tesla’nın Model 3’ü satışa sunma amacı uygun fiyatla daha fazla kullanıcıya ulaşmaktı, ancak ilk etapta belirlenen 35 bin dolardan aracı satın alanların sayısı epey az.

Model 3 çok kısa bir süre için bu fiyattan satışa satın alınabilirken, telefon şarj kısmının olmaması ve koltuklarda kumaş kullanılması gibi bazı detaylar kullanıcıların biraz temkinli yaklaşmasına neden oldu. Günümüzde Model 3 satın almak isteyenlerin karşısına çıkan güncel fiyat 46 bin 990 dolar seviyesinde.

Daha ucuz ve daha çekici bir Model 3, Tesla’nın pazar payını daha da artırmasını sağlayacaktır. Ancak maliyetlerin düşürülmesinin satış fiyatını aşağıya çekip çekmeyeceği burada kritik bir rol oynuyor.

Tesla CEO’su olan ve son dönemde Twitter’ı satın alması ile 7’den 70’e herkesin tanıdığı bir isim haline dönüşen Elon Musk, yıllardır 25 bin dolara satın alınabilecek bir Tesla yapacağını dile getiriyor, ancak henüz bu sözünü tutamadı. Tesla’nın piyasada değeri tüm otomobil üreticilerini geçmiş olsa da, diğer rakiplerinin elektrikli araç üretimini artırması nedeniyle zamanla kullanıcıları kaybetmemesi önemli.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tesla-model-3-yenileniyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.