1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri

SpaceX’ten yeni rekor! İşte yörüngedeki Starlink sayısı

SpaceX’ten yeni rekor! İşte yörüngedeki Starlink sayısı
0

SpaceX, uydudan internet hizmeti Starlink’i genişletmeye devam ediyor. Elon Musk’ın uzay şirketi, Gen2 olarak bilinen yükseltilmiş Starlink uydularını yörüngeye başarılı bir şekilde fırlattı. Falcon 9 roketi, geçtiğimiz gece gerçekleşen fırlatışta 54 uyduyu yörüngeye taşıdı.

Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan havalanan Falcon 9’un ilk aşaması, yaklaşık sekiz dakika içerisinde SpaceX’in gemisi A Shortfall of Gravitas’a indi. Bu, SpaceX için 2022’deki 60. başarılı fırlatışı oldu ve 2021’deki 31 fırlatma sayısını neredeyse ikiye katladı.

Gen2 versiyon Starlink uyduları, şu anda yörüngede bulunan 3.300 uydudan daha güçlü. Yükseltilmiş uyduların daha hızlı hizmet vermesi ve ayrıca daha fazla kullanıcıya internet sunması planlanıyor. Gen2 uyduların farklı yörüngelere yerleştirilmesi de mümkün.

Starlink’ten bir büyük başarı daha!

Starlink’ten bir büyük başarı daha!

SpaceX, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile Starlink uydu interneti hizmetinin 1 milyon aboneyi geride bıraktıklarını açıkladı.

ABD’li Federal İletişim Komisyonu (FCC), SpaceX’in 7 bin 500 Gen2 uydusuna konuşlandırma onayı verdi, ancak SpaceX bu rakamdan memnun olmadı. FCC’ye yapılan başvuruda, yaklaşık 30 bin Starlink uydusunun alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmesi isteniyordu.

Starlink uydu interneti geçtiğimiz günlerde 1 milyon aboneyi geride bıraktı. Tüm abonelerine ve çalışanlarına bu başarı için teşekkür eden SpaceX, ilerleyen dönemde kullanıcı sayısını daha da artırma hedefinde.

Tüm bunlara ek olarak görevini tamamlayarak pasif duruma geçmiş uydular, uzay boşluğunda tehlike yaratabilir. Bilim insanları, uydular arasında yaşanabilecek bir kazanın oldukça kötü sonuçlar doğurabileceğini ifade ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz


Kaynak: https://shiftdelete.net/spacex-54-starlink-uydu-firlatti

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.