1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler

Renkler Bize Ne Anlatıyor? Renklerin Anlamları

Renkler Bize Ne Anlatıyor? Renklerin Anlamları
0

Renkler olmasaydı yaşamın bir anlamı olmayacağını mı düşünüyorsunuz, sanırım sizde haklısınız. Dünyadan renkleri alırsanız geriye ne kalır? Renkler dünyadaki her şeydir. Sadece renkler zaman zaman hüznü, mutluluğu, neşeyi ve daha birçok duyguyu anlatım eder.

Renkler karakterlerimizi yansıtır, özellikle giydiğimiz kıyafetlerin renk seçimleri duygusal durumunuzdan hayatı yaşayış kişiliğinize nazaran bir çok kategoride sizin hakkınızda bilgiler verir. İlk baharda daha canlı renkler tercih edilir şundan dolayı ilk baharın gelişi ile beraber doğada bir renk cümbüşü olur, bizleri heyecanlandırır enerjimizi arttırır renkler insanoğlu için her şeydir.

Yapılan birçok araştırmaya göre renklerin bizleri ruhsal olarak etkilediğini kanıtlamıştır. Örneğin kahverengi renklerin olduğu bir giyim ile katıldığınız bir görüşmede karşınızdakine güvensiz bir anlatım yansıtabiliyorsunuz yada sarı giydiğinizde gençlik hissi oluşturuyorsunuz ve bunun şeklinde bir oldukça misal mevcut. Bazı özel zamanlarda örneğin bir yemeğe çıktığınızda, iş görüşmesinde yada yeni insanlarla tanışacağınız bir ortama giderken seçtiğiniz renkler müspet ve negatif sonuçlara yol açabilir renklerin ifadelerine bir göz atmakta fayda var.

O vakit bir kaç rengin anlamına göz atalım ne dersiniz?

MAVİ

MAVİ

Mavi renk denizler okyanuslara benzetilir insanoğlu üzerinde rahatlatıcı bir etkiye haiz olduğu betimlenmiştir. Ayrıca bu rengin tansiyonu düşürdüğü ile alakalı söylemlerde mevcuttur. Nazar boncuğunun renginin niçin mavi bulunduğunu asla düşündünüz mü? Mavinin bu sakinleştirici etkisinden ötürü batı bölgelerde insanların intihar etmemeleri için korkuluklar mavi renge boyanmaktadır. Mavi rengin koyu tonları özellikle lacivert olan yönü sonsuzluk ve otoriteyi temsil etmektedir. Çoğu bankanın renkleri mavi ve yeşilden oluşmaktadır bunun sebebi ise mavi ile büyük olduklarını (okyanuslar,denizler) yeşil ile ise güvenli olduklarını vurgulamaktadırlar.

BEYAZ

Beyaz renk her zaman şeffaflık,sadelik ve temizliği ifade etmiştir. Japonya’da ise beyaz ölümü ifade etmektedir. İş görüşmelerinde beyaz renk giymek sizlere artı yönde bir etki katar. Ayrıca beyaz renk istikrar ve devamlılığı simgelemektedir.

YEŞİL

YEŞİL

Doğanın en güzel ve onu en iyi anlatan rengidir yeşil. Yeşil renk vejeteryanlığı temsil etmektedir bu nedenle et ile ilgili firmalar yeşil rengi kullanmazlar daha oldukça kırmızı rengi tercih etmektedirler. Yeşil güven verir bundan dolayı bankalar tarafınca da çok fazla tercih edilirler. Yeşil ortamlarda insanların daha az mide ağrısı çektiği de söylenmektedir. Bazı renklerin gözdeki sinir hücrelerini dönem dışı bıraktığı tespit edilmiştir yeşil bu renklerden biri konumundadır. Uzun zaman yeşil renge bakıldıktan sonra başka tarafa bakılınca insan gözü fazlaca kısa bir süre başka renkleri algılayamamaktadır.

Kaynak: https://lafmacun.net/renkler-bize-ne-anlatiyor-renklerin-anlamlari/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.