1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Neuralink Tell, Fall 2022 etkinliği gerçekleştirildi

Neuralink Tell, Fall 2022 etkinliği gerçekleştirildi
0

Bugün gerçekleştirilen Neuralink Tell, Fall 2022 etkinliği, teknoloji gündemine damga vurdu. Etkinlikte sunum yapan Elon Musk, gelecekte Neuralink cihazını kendi kafasına yerleştireceğini açıkladı.

Beyin ile bilgisayar arasında bağ kuran teknoloji üzerinde çalışan Neuralink, önümüzdeki 6 ay içerisinde bir kişide test edilmeye başlanacak. Konu hakkında açıklama yapan Musk, “Gerekli evrakların çoğunu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tıbbi cihazları düzenleyen Gıda ve İlaç İdaresine teslim ettik.” ifadelerine yer verdi.

Neuralink Tell, Fall 2022 etkinliği gerçekleştirildi

Musk, insan üzerindeki denemeleri 2020 yılında test etmeye başlayacaklarını açıklamıştı. Yaşanan aksaklıklar ve pandemi süreci nedeniyle 2022 yılına kadar uzayan süreç, 2023’te tamamlanacak.

Elon Musk’ın projesi Neuralink’e “Black Mirror” benzetmesi

Elon Musk’ın projesi Neuralink’e “Black Mirror” benzetmesi

Elon Musk’ın projesi Neuralink, bir süredir insanlı deneylere geçmek için çalışıyor. Fakat proje sosyal medyada gündem olmaya devam ediyor.

Beyne yerleştirilen bir cihaz aracılığıyla beyin aktivitelerini kontrol etmeyi amaçlayan şirket, 2019 yılında cihazlarını maymunlar üzerinde test etti. Geçtiğimiz yıl beyniyle Pong oynayan bir maymun videosu yayınlayan şirket, bugün gerçekleştirilen etkinlikte maymunlara “Tell, Fall 2022 etkinliğine hoş geldiniz” yazdırmayı başardı.

Neuralink cihazları, beyne yerleştirilebilen çok sayıda esnek “iplik” olarak tanımlanıyor. Musk, “Daha iyi bir benzetme olmadığı için, kafatasınızın bir parçasını bir akıllı saatle değiştirmek gibi bir şey,” dedi.

Sunum sırasında, Implant’ın başkan yardımcısı ve Neuralink’in kurucu ortağı DJ Seo, yaklaşık 15 dakikada, bu “ipliklerin” 64’ünün bir robotik sistem kullanılarak beyne implante edilebileceğini söyledi. İpliklerin küçük boyutlu olduğunun altını çizen Seo, robotik cerrahi teknolojiler ile bu durumun üstesinden geldiklerini belirtti.

Neuralink’in donanım ekibi lideri Christine Odabashian, “Kafanızdan bir saç alıp onu saran sargıyla kaplı jölenin içine soktuğunuzu, bunu kesin bir derinlik ve hassasiyetle yaptığınızı ve bunu makul bir süre içinde 64 kez yaptığınızı hayal edin.” dedi. Musk, Neuralink’in şu anda “prototipten ürüne” geçerken birçok farklı türden işi doldurmaya çalıştığını söyledi.

YouTube video

SDNShiftdelete.net

Etkinlik çoğunlukla cihazın teknik bir sunumuydu ve sistemin nasıl kurulduğunu, ekibin karşılaştığı zorlukları, teknolojinin şimdiye kadar nasıl geliştiğini ve bundan sonra hangi gelişmelerin olacağı izleyicilere gösterildi. Şirketteki araştırmacılar, felçli kişilerde görüşü iyileştirmeye veya eski haline getirmeye ya da hareketi geri kazanmaya yardımcı olabilecek tedaviler geliştirdiklerini ifade etti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/neuralink-tell-fall-2022-etkinligi-gerceklestirildi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.