1. Ana Sayfa
 2. İnternet Haberleri

İnternet Hızını Arttırma Yolları: İnternet Hızını Nasıl Arttırabilirsiniz? (2022)

İnternet Hızını Arttırma Yolları: İnternet Hızını Nasıl Arttırabilirsiniz? (2022)
0

İnternet hızını arttırma, bilgisayarda yapılan çalışmalarda veya oynanan oyunlarda daha iyi performans almak için gerekli olan işlemlerden bir tanesidir. Çevrimiçi dünyadaki her türlü işlem için hızlı bir internete sahip olmak önemlidir. Kişiler ofis türü işler, online oyunlar, video ve film izleme gibi işler için internet hızını arttırma yöntemlerini ararlar.

İnternet hızını arttırma yolları neler?
İnternet hızını arttırma yolları neler?

İnternet hızını arttırmak istiyorsanız öncelikle internet sağlayıcınız üzerinde bir kısıt, borç veya fatura olmadığından emin olmalısınız. Bazı durumlarda gecikmiş faturalar veya borçlar internet hızının yavaşlatılmasına sebep olabilmektedir. Eğer internet servis sağlayıcısında kayıtlı bir borcunuz veya ödenmemiş faturanız yoksa, yavaşlığın başka bir sebebi olabilmektedir. İnternet hızını arttırmak aşağıdaki bazı yöntemlere başvurmak yararlı olacaktır.

İnternet Hızını Arttırma Yolları Neler?

 • Modeminizi açıp kapatmalısınız.
 • Wi-Fi kanalını değiştirmelisiniz.
 • Ethernet kablosunu kullanabilirsiniz.
 • İnternete bağlı Olan cihaz sayısını azaltabilirsiniz.
 • Modeminizin yazılımını güncellemeyi unutmayınız.
 • Modemi resetleyiniz.
 • DNS önbelleğini Temizlemelisiniz.
 • DNS sunucusunu değiştirmelisiniz.
 • Ethernet kablosunu kontrol etmelisiniz.
 • Müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz.

1. Modeminizi Açıp Kapatmalısınız!

İlk olarak internet hızınızı arttırmak için yapmanız gereken adımlardan birisi modeminizi açıp kapatmaktır. Modeminizi kapatıp 10 saniye bekleyip tekrar açmanız hızınız artmasına olanak sağlar.

2. Wi-Fi Kanalını Değiştirmelisiniz

Kablosuz bağlantı sağladığınız Wi-Fi kanalında problem olabilir, bu yüzden Wi-Fi kanalını değiştirmenizi öneririz. İnternet hızını arttırmak isteyenler için etkili olan yöntemlerden biri Wi-Fi kanalını değiştirmektir. Wi-Fi kanal değişikliği ile birlikte internet hızındaki yavaşlık giderilebilecektir.

İnternet hızı arttırma yöntemleri

3. Ethernet Kablosunu Kullanabilirsiniz

İnternete kablosuz olarak bağlanmanızda internetinizin yavaş çalışmasına sebep olabilir. Eğer Wi-Fi sinyaliniz düşükse ethernet kablosu ile bağlanmanızı öneririz. Eğer Wi-Fi ile bağlanmaya devam etmek istiyorsanız menzil arttırıcı cihaz satın almanızı tavsiye ederiz.

4. İnternete Bağlı Olan Cihaz Sayısını Azaltın

Kablosuz internet ağına bağlı olan cihaz sayısı da internetinizin yavaşlamasına sebep olur. Çünkü çok fazla kişi bağlanması demek çok dazla veri akışı demektir buda veri trafiği oluşturduğu için internetinizin yavaşlamasına sebep olabiliyor.

5. Modeminizin Yazılımını Güncellemeyi Unutmayınız

Modeminizin yazılımının düzenli olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bu güncellemeyi yapmak için modeminizin ara yüzüne erişmeniz gerekmektedir. Eğer kullandığınız Wi-Fi modem güncel bir yazılıma sahip değilse, modeminizin yazılımını güncelleyerek internet hızını arttırmayı deneyebilirsiniz.

6. İnternet Hızını Arttırmak İçin Modemi Resetleyiniz

Modem ile internet hızını arttırma konusunda denenebilecek yöntemlerden biri de modemi resetlemek, yani baştan başlatmaktır. Modemi resetlemeniz ne kadar kulağa kolay bir yöntem gibi gelse de internet hızını arttırmak konusunda çabalarınıza destek olabilir.

7. DNS Önbelleğini Temizlemelisiniz

DNS önbeleğini temizleyerek internetinizin hızını arttırmanız olağan bir hale gelebilir. DNS önbelleği, ilerleyen zamanlarda kolaylık sağlamak için kayıtlı tutulan bilgileri içermektedir. DNS önbelleğini temizleyerek internet hızınızın yavaşlığını gidermeniz bir nebze de olsa mümkündür.

8. DNS Sunucusunu Değiştirmelisiniz

DNS ile alakalı olarak sağlanabilecek işlemlerden biri de DNS sunucusunu değiştirmektir. İnternet hızını arttırma konusunda DNS sunucusunu değiştirmek gibi kolay fakat etkili bir yöntemi de kullanabilirsiniz. DNS önbelleğini temizlemenin yanı sıra internetinizin hızını arttırmaya yönelik bir diğer yöntemse DNS sunucunuzu değiştirmektir.

9. Ethernet Kablosunu Kontrol Etmelisiniz

Ethernet kablosu bilgisayarınızı modeme bağlamakta ki en hızlı ve en güvenli yoldur fakat kablonuz da oluşan bir hasar kopma, kırılma vb. Şeyler halinde internetinizde yavaşlama hatta kopma olabilme durumu vardır. Kablonuzun uzunluğu da internet hızını belirleyene etkenlerden birisidir. Bu yüzden kısa kablo kullanıp kablonuzu korunaklı bir yere koymanız daha iyi olacaktır.

10. Müşteri Hizmetleri ile İletişime Geçmelisiniz

Yukarıda belirttiğimiz tüm yöntemleri denediyseniz ve sonuca ulaşamadıysanız internet sağlayıcınızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçip sorunu çözebilirsiniz. İnternetin yavaşlık sebebi yapılan bölgesel çalışmalar, modeminize ait özel yaptırımlar veya sağlayıcı kaynaklı sorunlardan biri olabilmektedir. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bilgi almanız, internet hızını arttırmanız konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.