1. Ana Sayfa
 2. Genel

E-Devlet Üzerinden Mobil İmza Nasıl Alınır? Detaylı Anlatım

E-Devlet Üzerinden Mobil İmza Nasıl Alınır? Detaylı Anlatım
0

Mobil imza nasıl alınır sorusu sıklıkla gündeme gelmeye başladı. Dijital çağa adım adım ayak uydurmaya başladıkça, bu yeni çağda daha çok teknolojiye ihtiyaç duymaya başladık. Resmi olan her evrakta kullandığımız ıslak imza kadar güvenli olan mobil imza, sistemdeki açıklardan faydalanmaya çalışan fena niyetli insanları engellemeyi başaran bir teknoloji oldu.

İnternet kullanımının devletimizde büyük miktarda yaygınlaşmasıyla birlikte, resmi işlerde hayatımızı kolaylaştıran e-Devlet kullanımı da arttı. Mobil imza nedir ve e devlet üstünden mobil imza nasıl alınır bu içeriğimizde bütün detaylarıyla anlatıyoruz. Aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermek ve sizi de mobil imza sahibi yapmak için içeriğimize geçelim.

Mobil İmza Nedir? Ne İşe Yarar?

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil İmza, 5070 sayılı kanun uyarınca ıslak imza ile eş değer olan elektronik bir imza türü. Dijital ortamdan edineceğiniz yada birisine göndereceğiniz her türlü belgeye ekleyebileceğiniz bu imza ile imzalayanın kim olduğu net olarak belli olur. Peki kaygan imza ile farkı var mı? Evet, mobil imza ıslak imzamız gibi tek çeşit değil.

Mobil imza edinirken harfler, karakterler ve çeşitli semboller kullanılır. Kimliklerinizin doğruluğunu güvenilir ve benzersiz halde sağlamak için bu sayısal verilerden faydalanılır. Resmi ve hukuki her alanda geçerli olan mobil imzanın geçerli olmadığı alanlar ise yalnızca kalıtım, evlilik veya şahitlik gereken emlak alımı durumlarıdır.

e-Devlet’te Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil elektronik imza e devlet tarafından değil, GSM işletmecileri tarafınca sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan kaynaklanır. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon aşamalarını tamamlamanız gerek. Bu hizmeti sunan Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’a nasıl başvurabileceğinizi aşağıda bütün detaylarıyla anlatıyoruz.

Özetle, e devlet üzerinden mobil imza nasıl alınır sorusunun yanıtı ne yazık ki olumsuz. Mobil imza almak için GSM servislerine başvurmanız ve fiziki mağazalarını ziyaret etmeniz gerekecek.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil İmza Turkcell’den Nasıl Alınır?

Mobil imza tutarı Turkcell’de aylık 13 TL. Öğrenciyseniz 10 TL ve avukatsanız 11 TL gibi hususi ücretlendirmelerden de faydalanabileceğinizin altını çizelim. Turkcell’den mobil imza nasıl alınır sorusunun cevabı ise fazlaca rahat.

Bu bağlantıdan Turkcell Elektornik Mobil İmza sayfasına giriş yapın ve yukarıdaki görselde gördüğünüz şeklinde “Hemen Satın Al” seçeneğine tıklamanız yeterli. Ardından faturanıza yansıyacak halde ödeme yapabilirsiniz. Dilerseniz, fizyolojik mağazalara giderek de bu satın almak işlemini yapabilirsiniz.

Mobil İmza Turk Telekom’dan Nasıl Alınır?

Türk Telekom Mobil İmza‘ya başvurmak için üzerinde T.C. Kimlik Numarası yazan nüfus cüzdanı veya ehliyetiniz ile beraber size en yakın mobil imza vermeye yetkili Türk Telekom Bayisine uğramanız ehil olacak. Size en yakın mobil imza vermeye yetkili Türk Telekom Bayisi için tıklayınız. Bu arada, fiyatlandırma ise Turkcell ile aynı biçimde 13 TL olarak faturalandırılacak.

Yetkili Türk Telekom Bayi’sinde yada kurumsal satış temsilinizce Türk Telekom İmza başvurunuz ile beraber Türk Telekom İmzalı SIM kart değişikliğiniz yapılacak. Bireysel başvurularda başvurduğunuz bayinin Türk Telekom arşiv merkezine uzaklığı ve kargo teslim süresine bağlı olarak yedi gün içerisinde mobil imza aktivasyonuz gerçekleştirilecek.

Mobil İmza Vodafone’dan Nasıl Alınır?

Mobil İmza Servisine abone olmak isteyen müşterilerin yetkili Vodafone Mağazaları’na şahsen gitmesi durumunda notere gitmelerine gerek kalmadan mobil imza başvurusu yapabilmekte, yetkili mağazalar haricinde bir Vodafone Mağazası’ndan müracaat halinde noter onaylı olarak doldurdukları evraklar ile beraber şahsen müracat etmeleri yeterli.

Mobil imza ücreti Vodafone’da aylık 6 TL. Duran tarifelerdeki abonelerimizin faturalarındaki durma özelliğinden ötürü mobil imza kullanabilmek için 6 TL’lik ek paket almaları gerekmekte. Ek paketi satın almak için “EKLE” yazarak 7999’a SMS atmanız ehil.

Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza iyi mi alınır sorusunu yanıtladık. Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone kullanıcılarının başvuru yapması için ihtiyaç duyulan işlemleri yukarıda anlattık ve mobil imza ücretinden de bahsettik. Peki iyi mi kullanıyoruz bu mobil imzayı?

BTK tarafınca elektronik imza kullanılan sim kartlarda şifreleme algoritması değişikliği yapılmasına ait gönderilen tebliğ uyarınca 1 Ocak 2015 itibarıyla Mobil İmza Servisi sadece 128K 4G LTE sim kartlarda kullanılabilmekte.

Mobil imza kullanmak isteyen uygulamalarda, kullandığınız GSM servisinin uyumlu uygulamasında;

 • Uygulama ekranındaki İMZALA tuşuna basın. Bu tuşa bastığınızda, bilgiler hazırlanarak, imzalanmak üzere cep telefonu ekranınızda işlem bilgisi çıkacak.
 • İşleme ilişik açıklamayı onaylamak için TAMAM’a basın.
 • Yaptığınız işlem için gönderilen PARMAK İZİ’ni telefon ve bilgisayar ekranından test edip TAMAM’a basın.
 • İşlemi imzalamak için Turkcell, Vodafone veya Turk Telekom Mobil İmza şifrenizi girin ve TAMAM’a basın.

Mobil İmza Faydaları Neler?

Mobil İmza Nasıl Alınır?

E devlet üstünden mobil imza iyi mi alınır sorusuna mukabil olumsuz yanıt vererek sizleri GSM operatörlerine yönlendirmiş olsak da, mobil imzanın e devlet üstünde de geçerli bulunduğunun altını çizelim. Mobil imza ile aşağıdaki işlemlerin tümünde kolaylık sağlayabilirsiniz:

 • E-Devlet uygulamaları
 • Elektronik Kamu Alımları Platformu
 • Kamu İhale Kurumu
 • Bakanlık uygulamaları (UYAP, e-Çevre izini, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu)
 • Banka girişleri
 • Resmi belgelerin PDF imzaları
 • Yanınızda banka kartınız olmasa bile, anlaşmalı banka ATM’lerinden nakit çekebilmek.
 • Mobil İmza, el ile  atılan kaygan imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip.

Böylelikle mobil imza iyi mi alınır içeriğimizin sonuna gelmiş oluyoruz. Umuyoruz ki içeriğimiz sizler için yeterince faydalı olmuştur. Aklınıza takılan sual işaretleri için aşağıdaki yorumlar kısmından bize ulaşabileceğinizi unutmayın!

Kaynak: https://www.turkmmo.com/mobil-imza-nasil-alinir-e-devlet-h1000050744.html

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.