1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler

Dünyanın en büyük aktif yanardağı patladı!

Dünyanın en büyük aktif yanardağı patladı!
0

Hawaii’deki dünyanın en büyük aktif yanardağı olan Mauna Loa, 1984 yılından bu yana ilk defa patladı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) patlamanın oldukca dinamik olabileceği ve akış yönü ile hızının değişebileceğiyle ilgili olarak ada sakinlerine uyarıda bulundu. İşte detaylar!

Mauna Loa, 38 sene sonrasında ilk defa patladı

Dünyanın en büyük etken yanardağı olan Mauna Loa, 38 senenin ardından ilk kez patladı. Patlamanın arkasından çıkan lavlar, şimdilik dağın zirvesinde akıyor. Ancak dağ etrafında yer alan sakinler, külün yağma ihtimaline mukabil uyarıldı.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, durumun her an değişebileceğini belirtti. Merkez, volkanın uyarı sesini ise en yüksek seviyeye çıkardı. Bununla birlikte 23.30 sularında patlayan yanardağla alakalı acele durum yetkilileri, herhangi bir tahliye emrinin olmadığını ve yerleşim alanlarının etkilenmesinin olası olmadığını söylüyor.

Hawaii Volkanları Ulusal Parkı’nda yer edinen Mauna Loa, ABD’nin Büyük Ada’sının yarısını kaplıyor. Volkan ise deniz seviyesinden 13.679ft (4.169m) yükselir. Ayrıca 2 bin mil kareden fazla bir alana yayılır. Tüm bunlarla beraber gelen bilgilere göre büyük patlamadan sonrasında artçı depremler meydana geldi. Sağlık yetkilileri, Hawaii Ada’sının hava kalitesinin izlendiğini ve şimdilik durumda olduğunu söylemiş oldu.

Hawaii Acil Durum Yönetimi Ajansı, tedbir olarak adada iki sığınak açtı. Ancak lavların yerleşim yerine tehdit etmediği biliniyor. En son 1984 yılının mart ve nisan aylarında patlayan yanardağ, adanın en büyük şehri olan Hilo’nun 8.05 km yakınına bir lav akışı gönderdi.

Dünyanın en büyük aktif yanardağı patladı!

Tüm bunlarla beraber ajans, Mauna Loa’nın kaydedilen tüm patlamalarının yaklaşık yarısının zirveyle sınırlı kaldığını söylemiş oldu. Bu yanardağ, yüksek miktarda lav püskürtme eğiliminde. Bundan dolayı da volkan, dik yamaçlardan indiği takdirde tehlikeli olabilir.

Peki, siz bu patlama hakkındaki ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Kaynak: https://shiftdelete.Net/dunyanin-en-buyuk-etken-yanardagi-patladi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.