1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Citroen Ami rakibi yerli elektrikli otomobil Ceryan!

Citroen Ami rakibi yerli elektrikli otomobil Ceryan!
0

Otomotiv sektöründe yenilikçi tasarımların giderek popülerleştiğini görüyoruz. Öyle ki geçtiğimiz ay düzenlenen Paris Otomobil Fuarı’nda 3D yazıcı ile basılan SUV’lardan hidrojen yakıtlı araçlara kadar birçok yenilik gördük. Bugün ise şehir içi ulaşımda pratik çözümler sunan Citroen Ami rakibi yerli elektrikli otomobil Ceryan ortaya çıktı.

Citroen Ami rakibi yerli elektrikli otomobil Ceryan!

AR-GE ve İnovasyon Destek Programı kapsamında kurulan ve TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığınca (TEYDEB) desteklenen Solvaytech Mühendislik, yerli elektrikli otomobil Ceryan için çalışmalara 4 yıl önce başladı.

yerli elektrikli otomobil Ceryan

Otomobil içerisinde kullanılacak olan yürüyen aksam ve elektronik sistemlerin tamamlanmasının ardından tasarım süreci başlatıldı. Burada da jüri tarafından seçilen 4 model 16 bin katılımcı tarafından oylandı. Neticede ise 6 bin kişinin oyuyla yukarıdaki görselde yer alan L6E sınıfı hafif segment araç ortaya çıktı.

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları!

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları!

Sizler için hazırladığımız Türkiye’de satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri ve fiyatları listemizi paylaşıyoruz.

Bugün itibariyle Ceryan’ın tüm yol testlerinin tamamlandığı belirtiliyor. Teknik verilerine baktığımızdaysa boş ağırlığı 450 kg olan ilk prototipin 45 km hıza ulaştığı, 60 km ve 100 km şeklinde 2 farklı menzil sunan pil seçeneğine sahip olduğu, ayrıca isteğe göre 2 veya 4 kişilik üretilebileceği söyleniyor.

En dikkat çekici veri ise elektrik tüketimi ve şehir içi kullanım maliyeti alanında oldu. Zira kendini Citroen Ami rakibi olarak konumlandıran otomobilin 100 km menzil sağlayan bataryası evde 9 TL, işyerinde 15 TL maliyetle şarj oluyor.

Siz Ceryan hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/citroen-ami-rakibi-yerli-elektrikli-otomobil-ceryan

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.