1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Airbus hidrojen yakıt hücreli motor üretiyor!

Airbus hidrojen yakıt hücreli motor üretiyor!
0

Çevre kirliliği tüm hızıyla artarken şirketler de fosil yakıtlara bir bir veda ediyor. Otomobil markalarının elektrikli modellere geçmesinin ardından uçak firmaları da alternatif yakıtlara yönelmiş durumda. Bu markalardan bir tanesi de Airbus oldu.

Uçaklarda hidrojen yakıt hücreli motor dönemi başlıyor

Airbus, 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu uçakların hizmete girmesi hedefinin bir parçası olarak, yeni bir hidrojen yakıt hücreli motor geliştirdiğini duyurdu. Tıpkı hidrojen yakıt hücreli otomobillerde olduğu gibi elektrik motoru kullanacak olan uçaklar, çevreye sadece “su” yayacak.

Şirket yeni güç ünitesi ile birlikte uçaklarının yaklaşık olarak 1.000 deniz mili (1.852 kilometre) menzile sahip olacağını ve 100 yolcu taşımasını planlıyor. Airbus, yeni güç ünitesini sıvı hidrojen tanklarını taşıyacak şekilde değiştirilen 380 MSN1 uçağında test etmeyi planlıyor. Bu testlerin 2025 yılını ise bulacağı öngörülüyor.

Korkunç manzara! ABD’de bir uçak yüksek gerilim hattına çarptı

Korkunç manzara! ABD’de bir uçak yüksek gerilim hattına çarptı

ABD’nin Maryland eyaletinde bir uçak, yüksek gerilim hattına çarptı. Kaza sonrası binlerce kişi elektriksiz kaldı.

Şirket henüz yeni teknolojileri hakkında detay vermiş değil. Diğer yandan hidrojen yakıt hücresi teknolojisi otomobiller tarafından uzun zamandır kullanılıyor. Bataryalı elektrikli otomobillere daha düşük verim sunuyor olsalar da daha uzun menzil ve kısa süren yakıt ikmali gibi nedenlerle hidrojen yakıt hücreli motorlar özellikle uçaklar için büyük avantaja sahip.

Hidrojenin uçaklara güç sağlamak için kullanılabilmesi için ise hâlâ aşılması gereken bazı engeller bulunuyor. Normal yakıtın ağırlığına göre dört kat daha fazla hidrojene duyulmasını yanında hidrojenin basınç altında tutulması gerekir.

airbus hidrojen yakıt hücreli motor

Hidrojenin oldukça patlayıcı olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle depolama ve dağıtım için uçak sistemlerinin son derece güvenilir ve dayanıklı olması gerekir. Bu da ekstra ağırlık anlamına geliyor. Yine de, batarya teknolojisinin hâlâ çok ağır olduğunu düşündüğümüzde yakın gelecekte uçaklar için mevcut olan tek seçenek olabilir.

Hidrojen yakıt hücreli uçaklar yakın gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olabilir. Peki siz hidrojen yakıt hücreli güç üniteleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/airbus-hidrojen-yakit-hucreli-motor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.